Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر گردشگری سهام‌داران مشارکت نکنند تله‌کابین گنج‌نامه تعطیل می‌شود

مدیرعامل دهکده توریستی، تفریحی گنچنامه همدان:
سهام‌داران مشارکت نکنند تله‌کابین گنج‌نامه تعطیل می‌شود

مدیرعامل دهکده توریستی تفریحی گنجنامه همدان میزان جریمه دیرکرد اقساط این مجموعه را 27 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اگر سهام داران در افزایش سرمایه کمک نکنند تله کابین همدان تعطیل می شود.

به گزارش خبرنگار "همدان نیوز"، سعید ترابیان در نشست هم اندیشی با فعالان محیط زیست و اصحاب رسانه که با محوریت مسائل و مشکلات زیست محیطی دشت میشان برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه تله کابین گنجنامه در سال 78 توسط شرکت سیاحتی علیصدر و سازمان عمران شهرداری همدان تأسیس شد، اظهار داشت: با توجه به مشکل کمبود اعتبار در سال 79 مناقصه ای برگزار و از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت شد تا مسئولیت این مجموعه را بر عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه پس از چند ماه به دلیل نزدیک بودن تله کابین به کتیبه های گنجنامه، مسائل سیاسی ایجاد شد، خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع دولت همراهی لازم را نکرد و طرح با 700 میلون تومان اعتبار و تجهیزات تا سال 85  تعطیل شد و با ورود بهروز مرادی به عنوان استاندار به همدان، روند تغییر یافت و دوباره اجرای طرح پیگیری شد.

ترابیان همچنین تصریح کرد: سهام داران شرکت 41 درصد دولتی و 51 درصد خصوصی است به طوریکه پنج نفر سهام دار بخش خصوصی و چهار نفر سهام دار بخش دولتی هستند.

وی با بیان اینکه تله کابین گنجنامه اولین تله کابینی است که جاده دسترسی ندارد، اظهار داشت: رعایت استاندارد  ها در این تله کابین صورت گرفته و به عنوان چهارصد و سی و پنجمین مقصد گردشگری در سازمان جهانی گردشگری به ثبت رسید.

مدیرعامل دهکده تفریحی، توریستی گنجنامه با اشاره به اینکه تله کابین گنجنامه دویستمین منطقه نمونه گردشگری کشور است، یادآور شد: کلیه مجوزهای این محل در کارگروه گردشگری اخذ شده است.

وی همچنین تصریح کرد: قصد ما بر راه اندازی هتلی با 30 اتاق در میدان میشان بود که با ساخت آن موافقت نشد.

ترابیان با بیان اینکه مجموعه توریستی،تفریحی از ابتدای سال تا کنون 90 میلیون تومان هزینه تخلیه فاضلاب صرف کرده است، اظهار داشت: در طول این مدت در درختکاری و زیباسازی محوطه، مشکلات زیادی به وجود آمده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مباحث زیست محیطی در همدان بسیار دقت صورت می گیرد، یادآور شد: در خصوص عشایر نیز مبالغی به 9 خانوار عشایر پرداخت شد   تا در میدان میشان مستقر شوند؛ چراکه تنها مزیت جذب گردشگر در آن محوطه، عشایر است.

مدیرعامل دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه با بیان اینکه در بخش فرهنگی ماهنامه گنجنامه منتشر و در کل کشور توزیع می شود، خاطرنشان کرد: 10 مؤلفه زیست محیطی در تله کابین رعایت شده که در این ماهنامه به آن اشاره شده است.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به فرسایش خاک و حرکت سنگ ها، اقداماتی برای جلوگیری از فرسایش و همچنین سقوط سنگ انجام شد.

ترابیان با بیان اینکه شش میلیارد و 400 میلیون تومان برای پروژه 50 میلیارد تومانی وام اخذ شده است، یادآور شد: تا کنون سه میلیارد و 200 میلیون تومان از تسهیلات دریافتی، پرداخت شده و ماهیانه 200 میلیون تومان نیز باید اقساط تسهیلات بپردازد.

وی میزان جریمه دیرکرد اقساط این مجموعه را 27 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: اگر سهام داران در افزایش سرمایه کمک نکنند تله کابین همدان تعطیل می شود.

مدیرعامل دهکده تفریحی، توریستی گنجنامه با تأکید بر وجود مشکلات مالی در این مجموعه، اظهار داشت: 30  درصد از بهره برداران این منطقه حاضر به ادامه همکاری نیستند چون از لحاظ مالی، مشکلات فراوانی دارد.

وی با بیان اینکه هیچ یک از همدانی ها نمی توانند به بوعلی سینا و غار علیصدر افتخار کنند، خاطرنشان کرد: مردم همدان باید به دست ساخته های خود افتخار کنند که تله کابین گنج نامه یکی از همین دست ساخته هاست.

ترابیان همچنین تصریح کرد: در طول 16 سال اخیر ناملایمات زیادی در این طرح بر ما تحمیل شده و سختی های زیادی را تحمل کرده ایم.

مدیرعامل دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه با بیان اینکه ما صادقانه کار کرده و سرمایه گذاری کرده ایم، یادآور شد: متأسفانه برداشت های متفاوت و تهمت های مختلفی در خصوص دهکده گنجنامه مطرح شد.

وی در ادامه با بیان اینکه همدان هیچ چیزی از اصفهان کم ندارد، خاطرنشان کرد: اینکه همدان همچون اصفهان مطرح نیست تنها یک دلیل دارد و آن هم این است که اصفهانی ها به پیشرفت دیگران غبطه می خورند اما متأسفانه در همدان بخل و حسادت دیده می شود.

ترابیان با اشاره به اینکه سعی بر این بود که سرمایه تعدادی از سرمایه گذاران به سمت همدان جذب شود، گفت: تا به امروز 28 پروژه ملی اجرا کرده ام و در دهکده گنجنامه نیز نیت من کار کردن بوده است.

وی به مطرح شدن درخواستهایی مبنی بر راه اندازی پیست اسکی در منطقه میشان، اظهار داشت: راه اندازی این پیست نتیجه درخواست ها بوده است.

مدیرعامل دهکده تفریحی، توریستی گنجنامه همدان با بیان اینکه درخواست ما این است که انتقادات و اشتباهات مطرح شود، تصریح کرد: تقاضای مجموعه بر این است که بیان انتقادات با رویکرد سازندگی مطرح شود و بتواند راهگشای مشکلات باشد.

وی در ادامه یادآور شد: در گذشته این موضوع مطرح شد که عشایر جزئی از زیبایی های گردشگری هستند و باید تعداد از خانواده های عشایر به میدان میشان بازگردند که این اقدام انجام شد.

ترابیان با بیان اینکه 10 درصد از بهره برداران در میدان میشان هیچ گونه مبلغی به دهکده تفریحی، توریستی گنجنامه پرداخت نمی کنند، اظهار داشت: دلیل این موضوع این است که درآمد بهره برداران در میدان میشان محدود است.

وی همچنین تصریح کرد: صورت جلسه ای بین دهکده گنجنامه با تعاونی آبیاران وجود دارد و بر این اساس یک هفتم آب میدان میشان به دهکده اختصاص دارد اما تا به امروز هیچ گونه استفاده ای از آن نشده است.

ترابیان با بیان اینکه یک هزار و 100 منطقه نمونه گردشگری در کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد منطقه تعداد یکصد منطقه فعال است و مشکلات متعددی در این مناطق وجود دارد.

مدیرعامل دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه با بیان اینکه پروژه تله کابین پروژه ای پرضرر است، خاطرنشان کرد: با این وجود هنوز فعالیت دهکده ادامه دارد.

وی همچنین تصریح کرد: وعده هایی مبنی بر اعطای 30 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض مطرح شد اما چنین وامی اختصاص پیدا نکرد.

ترابیان با بیان اینکه در گذشته به استاندار وقت همدان گفته شد که این طرح توجیه اقتصادی ندارد و باید از سوی دولت ساخته شود، گفت: هیچ امتیازی از سوی دولت به تله کابین گنج نامه داده نشده و تمام این امتیازات در حد کاغذ بوده است.

وی افزود: 21 مصوبه با امضای استاندار همدان وجود ندارد که هیچ یک از مصوبات اجرایی نشده است و همین باعث شد که در مسیری قرار بگیریم که نه راه رفت دارد و نه راه برگشت؛ بنابراین تلاش این است که سرمایه افزایش یابد و به نقطه ای سر به سر برسد و در آن زمان پروژه به دولت تحویل داده شود.

مدیرعامل دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه همدان گفت: محدوده تله کابین در قسمت پایین 50 متر است.

عضو هیئت مدیره دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه نیز با بیان اینکه فعالان محیط زیست باید به گردشگری نیز توجه داشته باشند، اظهار داشت: تلاش مجموعه استان بر این است که گردشگر مدت بیشتری در همدان ماندگار شود؛ بنابراین انتظار می رود که مسائل گردشگری نیز در کنار وظیفه و دغدغه زیست محیطی مورد توجه قرار بگیرد.

مسعود عسگریان با اشاره به اینکه باید تیم کارشناسی زیست محیطی در کنار هیئت مدیره دهکده توریستی، تفریحی گنجنامه باشد، خاطرنشان کرد: باید تلاش شود که دست فروشان این منطقه به نحوی ساماندهی شود که در شأن منطقه گنجنامه باشد.

وی در ادامه یادآور شد: چند سال پیش با نیت جلوگیری از ورود افرادی با مشاغل مزاحم به محل قرارگیری کتیبه گنجنامه، نرده هایی نصب شد نه به نیت تخریب محیط زیست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن